ثبت ورود

Login

Username
Password
Remember Me
Forgot your password?
Forgot your username?

ثبت

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

راهکارهای دورکاری و مجازی سازی

 سیتریکس 

همواره براي برقراري ارتباط بين شرکت ها و شعبه هايشان در مکان هاي جغرافيايي دور از هم براي استفاده از نرم افزارهاي يکپارچه مورد نياز با سرعت فعلي ارتباطات (اينترنت - اينترانت) معضلاتي وجود دارد. به ويژه اگر در اين دفاتر عمليات يکسان سازي (Replication) و عدم يکپارچگي بين سيستم عامل هاي مختلف نيز وجود داشته باشد، اين شرکت ها براي ايجاد يکپارچگي بين اطلاعات، ملزم به صرف هزينه هاي بسيار، مانند خريد تجهيزات اضافي به همراه تغيير در نرم افزارهايشان براي تبادل و يا ورود اطلاعات به طور همزمان هستند. امروزه با استفاده از راهکار نرم افزاري شرکت Citrix اين مشکلات مرتفع و از خريد تجهيزات اضافي جلوگيري شده و اتصال با سرعت قابل قبول فراهم شده است. اين راه حل روش مناسبي براي دورکاري سازماني است.

مشاهده با کیفیت HD

سيتريکس چيست؟
براي اينکه متوجه شويم سيتريکس چيست، بايد به انواع مجازي سازي بپردازيم:

• مجازي سازي سرور (Server Virtualization): تجميع تعداد زيادي سرور فيزيکي در تعداد محدودي سرور فيزيکي (يا فيزيکي در مجازي). نرم افزار مجازي سازي سرور مابين سرور فيزيکي و سيستم عامل قرار مي گيرد و اجازه ميدهد چندين ماشين مجازي را بر روي سرور فيزيکي مشابه اجرا کنيم.
• مجازي سازي دسکتاپ (Desktop Virtualization): جهت انتقال دسکتاپ کاربران نهايي از يک کامپيوتر (فيزيکي يا مجازي) به "فضاي ابري" استفاده مي شود. به کلامي ديگر، دسکتاپ کاربران نهايي، مجازي مي شوند و آنها ميتوانند بوسيله يک ايستگاه کاري مانند تبلت يا تين کلانيت ها به دستکتاپ شان دسترسي پيدا کنند. در اين حالت دسکتاپ سيستم عامل مورد استفاده از سخت افزار مستقل مي شود. به عنوان مثال شما مي توانيد بر روي سيستمي که تا به حال قادر به استفاده از Windows 7 نبوديد، از اين سيستم عامل استفاده نماييد.
• مجازي سازي برنامه ها (Application Virtualization): مجازي سازي يک برنامه کاربردي به اين صورت است که با نصب يک نسخه از يک برنامه روي يک يا چند تا از سرورهاي مستقر در ديتا سنتر، امکان اجراي همزمان و از راه دور آنرا براي تمامي کاربران فراهم مي سازد. کاربران امکان اجراي برنامه ها را از راه دور و با استفاده از منابع سخت افزاري سرورهاي مرکزي پيدا مي کنند.
• مجازي سازي دستگاه هاي ذخيره سازي (Storage Virtualization): اين روش جهت مجازي سازي SAN Storage ها به کار مي رود.
• مجازي سازي شبکه (Network Virtualization): جهت ايجاد شبکه هاي مجازي داخل سرور به کار مي رود تا موجب به پيوستن ماشين هاي مجازي به هم و شکل گيري Virtual Security Zone شوند.

تمرکز ما در اين مبحث بر روي Application Virtualization است که بوسيله آن شما مي توانيد تمامي نرم افزارهاي تحت ويندوز و يا حتي تحت وب خود اعم از نرم افزارهاي حسابداري، سيستم هاي فروش، انبارداري، کنترل دوربين هاي مداربسته و غيره را تنها با يک بار نصب بر روي سرور، بصورت متمرکز و مجازي در هر زمانُ-مکان و بر روي هر نوع دستگاه ( اعم از کامپيوترهاي شخصيُ-جيبي، لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت ها و ... ) و هر سيستم عاملي به کاربران خود ارائه کنيد.

مشاهده با کیفیت HD

با استفاده از راهکار نرم افزاري سيتريکس، بدون نياز به تغيير در سورس برنامه ها و يا ايجاد تغيير در ساختار فعلي نصب و ارتباطات شبکه اي ، قسمت کلاينتي برنامه هاي سرور-کلاينتي کاملا حذف مي شود و کاربران ميتوانند تنها با داشتن مرورگر يا رسانه ارتباطي برنامه ها را اجرا کنند.

مشاهده با کیفیت HD

بگذاريد ماجرا را اينگونه تعريف کنيم:
تصور کنيد شما قصد داريد نرم افزار حسابداري-مالي يا اتوماسيون اداري سازمان (يا شرکت) خود را که در دفتر اصلي شهر نصب شده است براي کارخانه يا شعبه ديگري که بيرون شهر (يا خارج از کشور) است، در دسترس قرار دهيد. براي برقراري ارتباط بين دفتر اصلي و شعبه (کارخانه) از اتصال point-to-point استفاده شده است. حال اگر در بين راه هر شوکي به شبکه يا اتصالات آن وارد شود باعث قطع فرايند کاري برنامه مي شود. بخصوص نرم افزارهاي حسابداري-مالي (بانکداري، اتوماسيون ادري و ...) که با بانک اطلاعاتي SQL Server يا Oracle کار ميکنند. در SQL Server بدين ترتيب عمل ميشود که اگر کيفيت اتصال پائين باشد، بانک اطلاعاتي تمام فرايند ارسال يا دريافت اطلاعات را قطع ميکند و تا هنگامي که دوباره اتصال برقرار شود، زمان زيادي از دست ميرود به نحوي که کاربري که با سيستم کار ميکند خشمگين ميشود. اتفاقي که در سيتريکس مي افتد اين است که يک سرور کوچک و کم خرج ميتواند در کنار سرور حسابداري-مالي شما قرار گيرد و نسخه کلاينتي نرم افزار حسابداري شما روي سرور سيتريکس نصب و تست اجرا شدن ميگردد. سپس نسخه کلاينتي نرم افزار حسابداري-مالي را با سيتريکس مجازي ميکنيم. وقتي مجازي سازي صورت گرفت آنگاه با قرار دادن سرور سيتريکس citrix بر روي اينترنت يا اينترانت با نرم افزار ارتباط برقرار ميکنيم. تنها اتفاقي که مي افتد تصوير نرم افزار براي راه دور ارسال ميشود. اين بدين معني است که شما ميتوانيد نرم افزار حسابداري خود را حتي روي تبلت و موبايل هم اجرا کنيد حتي اگر نرم افزار شما چنين قابليتي نداشته باشد.

خصوصيات خوب اين کار چيست؟
در ايران از نرم افزار Citrix XenApp بيشتر براي مجازي سازي نرم افزارها از راه دور استفاده مي کنند. اما شما اين قابليت را پيدا خواهيد کرد که با سيتريکس citrix نرم افزار را روي سخت افزارهايي متفاوت مثل تبلت، موبايل و سيستم عامل هاي مختلف مانند مک بوک و غيره ببريد. با وجود سيتريکس شما با داشتن يک سرور در سازمان نرم افزار را به صورت مجازي از راه دور بر روي کلاينت ها ميبريد. مهم نيست که مسافت چقدر دور باشد هر جا که اينترنت باشد، دسترسي وجود دارد.

در حال حاضر از راهکارهاي شرکت سيتريکس در بيش از 330,000 سازمان يا شرکت و براي بيش از 100 ميليون کاربر در سراسر جهان استفاده مي شود که اين خود نشانگر سازگاري اين سيستم با انواع برنامه و نرم افزارهاي مختلف است.

لازم به ذکر است اين روش در سال هاي متوالي بر روي مشتريان و نرم افزار هاي مختلف در ايران پياده سازي شده است. از جمله همکاران سيستم، رايورز، چهارگون، پيوست، تدبير، مديران سيستم، رايان حساب، ايورگ (Eorg) و ساير نرم افزارهاي موجود.

مجازي سازي برنامه ها با استفاده از تکنولوژي سيتريکس داراي قابليت هاي فراواني براي سازمانها، شرکتها و کاربران استفاده کننده مي باشد، که در ذيل به برخي از آنها اشاره خواهيم کرد:

- کاهش هزينه در جهت خريد سخت افزار هاي قوي براي دستگاه هاي کاربران به منظور اجراي نرم افزارها
- دسترسي به برنامه هاي مختلف در هر زمان و مکاني براي کاربران
- ارائه برنامه هاي تحت وب به کاربران با امکانات اضافي
- قابليت بروز رساني نرم افزارهاي ارئه شده به کاربران با کمترين هزينه و زمان
- بدون نياز به نصب اصل برنامه ها بر روي دستگاه کاربران
- قابليت کنترل کاربران، در حال استفاده از نرم افزار ها و تنظيم سطوح دسترسي
- قابليت اجراي نرم افزارهاي تحت ويندوز بر روي دستگاه هايي با سيستم عامل هاي لينوکس، اپل مکينتاش، اندرويد،ويندوز فون، آيفون، آيپد و ...
- افزايش توانايي سرويس دهي در حجم بالا با حذف عمليات Replication ، ادغام و …
- اضافه کردن لايه هاي امنيتي و load balancing به زير ساخت تمامي برنامه ها
- نبود کوچکترين مشکل و خطا در هنگام عمل پرينت
- آنلاين بودن سيستم و مشاهده تمامي اطلاعات کاربران به صورت Real Time
- تنها نياز به يک قفل (Dongle) براي برنامه هايي که داراي قفل مي باشند و قرارگيري قفل بر روي سرور
- صرفه جويي در هزينه خريد لايسنس نرم افزارها (بسياري از نرم افزارها داراي لايسنس هستند و به تعداد ايستگاه هاي کاري موجود در شبکه بايد لايسنس خريداري شود، ولي با استفاده از اين تکنولوژي فقط خريد يک لايسنس کافي است)

درصورتيکه پاسخ سوال خود را دريافت نکرده ايد و يا قصد اجراي نرم افزار سيتريکس Citrix در سازمان يا شرکت خود را داريد همين حالا تماس بگيريد.

  در زیر ویدئوی چند نمونه از پروژه های مجازی سازی شده با نرم افزار Citrix XenApp برای مشاهده قرار داده شده است:


مشاهده با کیفیت HD

 
 
 
 
توضیح: در این پروژه مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس به همراه چند برنامه دیگر که بر روی سرور Citrix XenApp نصب شده است، مجازی سازی شده و با قابلیت File Redirection که سرور سیتریکس به ما می دهد امکان اجرای فایلهای مایکروسافت آفیس بر روی کلاینت فراهم گردیده است. لازم به ذکر است، بر روی کلاینت مجموعه مایکروسافت آفیس نصب نیست.
 
توضیح: در این پروژه نیز مانند ویدئو تصویری قبل، عمل مجازی سازی در سمت سرور انجام گردیده است با این تفاوت که برنامه آفیس از راه دور و بر روی بستر اینترنت در سمت کلاینت اجرا می گردد.
 
 

تماس با دپارتمان شبکه

مهندس تفضلی - تلفن همراه : 09213230200

مهندس کاردل - تلفن همراه : 09352506593

 

اطلاعات تماس

شما اینجا هستید: Home شبکه